Schyłkową niewydolność nerek rozpoznaje się, gdy nerki funkcjonują z wykorzystaniem tylko 15% (lub mniej) swojej prawidłowej pracy.

Wobec tak znacznego uszkodzenia nerek konieczne jest zastosowanie leczenia nerkozastępczego, które obejmuje hemodializoterapię (najczęściej wykonywaną), dializę otrzewnową oraz przeszczepienie nerki.

Hemodializa to forma leczenia podczas której krew jest oczyszczana poza organizmem (krążenie pozaustrojowe), wykonywana w Polsce w stacjach dializ (ośrodki ambulatoryjne lub placówki przyszpitalne).

Kolejną metodą leczenia nerkozastępczego jest dializa otrzewnowa, wykorzystująca błonę otrzewnową pacjenta jako filtr do oczyszczania organizmu z toksyn. Może być ona wykonywana w warunkach domowych, każdym miejscu pobytu pacjenta.

Metoda wykonywana ręcznie, w ciągu dnia, jest określana jako ciągła ambulatoryjna dializa otrzewnowa, zaś przeprowadzana w nocy, z wykorzystaniem aparatu (cyklera), określana jest jako automatyczna dializa otrzewnowa.

 

Dializy wakacyjne d.HOLIDAY

Planujesz wakacje? Zarezerwuj dializę w wybranej lokalizacji

Niezależnie, czy planujesz kilkudniową wycieczkę, czy daleką podróż - nasze ośrodki dializ znajdziesz w setkach lokalizacji, w 24 krajach na całym świecie

Odwiedź stronę d.HOLIDAY

Powiązane historie

Hemodializa
Hemodializa usuwa toksyczne substancje, które nagromadziły się we krwi w wyniku niewydolności nerek
Dializa otrzewnowa
Dializa otrzewnowa to zabieg wewnątrzustrojowy, który będziesz mógł wykonywać samodzielnie u siebie w domu
Przeszczepienie nerki
Przeszczepiony narząd jest w stanie przejąć wszystkie funkcje, jakie zdrowe nerki sprawują w organizmie