Diaverum wspierało Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, podczas „Białej Soboty” zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Nerek.

Personel medyczny ośrodka dializ Diaverum w Kielcach zaangażował się w organizowaną przez szpital akcję nieodpłatnych badań w kierunku przewlekłej choroby nerek, czyli oznaczenia stężenia kreatyniny w surowicy, z oszacowaniem wskaźnika przesączania kłębuszkowego (eGFR) oraz wskaźnika albumina/ kreatynina (ACR) w pojedynczej próbce moczu. Z możliwości wykonania badań oraz konsultacji ze specjalistami nefrologii  skorzystało około 170 osób.

Osoby, które wzięły udział w wydarzeniu mogły również uczestniczyć w panelu dyskusyjnym, z udziałem ekspertów innych dziedzin medycyny: diabetologii, hematologii, kardiologii i reumatologii.

Doktor Paweł Wróbel, kierownik Klinicznego Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek wyjaśnia, że przewlekła choroba nerek, jest aktualnie zaliczana do chorób cywilizacyjnych i dotyczy od 10 do 12 procent populacji. Niestety świadomość populacyjna tego schorzenia jest niska - tylko 1 na 10 dotkniętych nią pacjentów, wie o swojej chorobie, a diagnozę ma postawioną zaledwie 6 procent chorych.

Tymczasem schorzenie wiąże się ze znacznie zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, które może skutkować potrzebą częstych hospitalizacji a nawet zgonem. Ponadto nieodpowiednio leczone, szybko postępuje do stadium schyłkowego wymagającego leczenia nerkozastępczego- dializoterapii bądź przeszczepienia nerki. - We wczesnych stadiach, przewlekła choroba nerek przebiega bezobjawowo lub te objawy są niespecyficzne. Dlatego zaleca się, aby u osób bez czynników ryzyka badania w kierunku obecności schorzenia wykonać trzykrotnie w ciągu życia, a u pacjentów z grup ryzyka tej choroby takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, dodatni wywiad w kierunku chorób nerek w rodzinie, zaleca się badania raz w roku– informuje doktor Paweł Wróbel.

- Nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu pacjentów. W bardzo krótkim czasie na badania zarejestrowało się ponad 100 osób. To pokazuje, że tego typu akcje są bardzo potrzebne - dodała Anna Mazur-Kałuża, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

źródło: wszzkielce.pl

Najnowsze wiadomości

Pacjenci

Biała Sobota w Kielcach

Personel medyczny

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Pielęgniarzy

Troskliwa opieka

Wyróżnienie w konkursie QSNA