Pielęgniarka NZOZ Diaverum w Gdyni - Marianna Płotast, otrzymała aż dwa wyróżnienia w polskiej edycji konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Jej Królewskiej Mości Królowej Szwecji Sylwii (Queen Silvia Nursing Award). Po raz pierwszy w historii konkursu oba dodatkowe wyróżnienia od partnerów wydarzenia - trafiły do jednej finalistki.

Już po raz szósty w Polsce, osoby studiujące pielęgniarstwo oraz pielęgniarki i pielęgniarze mieli szansę wziąć udział w konkursie QSNA i zgłosić innowacyjne pomysły na poprawę opieki nad pacjentami, ze szczególnym uwzględnieniem osób cierpiących na demencję oraz seniorów. Stypendium przyznawane jest w siedmiu krajach: Szwecji, Finlandii, Polsce, Niemczech, na Litwie, na Uniwersytecie w Waszyngtonie oraz w Brazylii.

Nagroda została ustanowiona w 2013 roku przez organizację Swedish Care International jako urodzinowy prezent dla Królowej Sylwii. Wyniki ogłaszane są co roku 23 grudnia, w dniu jej urodzin. Swedish Care International to wiodąca na rynku światowym instytucja specjalizująca się w opiece nad osobami starszymi oraz cierpiącymi na demencję. Działa w ośmiu krajach, prowadząc szkolenia i certyfikując organizacje zajmujące się seniorami.

Celem konkursu jest podkreślenie znaczenia roli pielęgniarki i pielęgniarza, wspieranie kształcenia ustawicznego oraz międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie opieki pielęgniarskiej, w szczególności nad osobami starszymi i cierpiącymi na demencję. Organizatorzy chcą także pokazać, że może to być atrakcyjna i satysfakcjonująca ścieżka zawodowa.

Polska edycja konkursu posiada Honorowy Patronat Ministra Zdrowia oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Wzorem lat ubiegłych, partnerzy wydarzenia przyznają wyróżnienia dodatkowe. W tym roku, zarówno Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, jaki i firma Essity - największy na świecie producent materiałów chłonnych - przyznały wyróżnienia Pani Mariannie Płotast.

Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych - Mariola Łodzińska, uzasadniając decyzję powiedziała: „Wszyscy członkowie Komisji Konkursowej, w tym ja, oceniliśmy pomysł Pani Marianny bardzo wysoko. Jest to wspaniała ambasadorka pielęgniarstwa. Widać, że czerpie dużo radości z wykonywanej pracy. Dla nas to ogromna radość, że młode pokolenie koncentruje się na drugim człowieku i dostrzega jego potrzeby”.

Patryk Sucharda, Public Affairs and Regulatory Manager w Essity Poland, przyznał, że pomysł zgłoszony przez Panią Mariannę jest bardzo dobrze przemyślany oraz zaprezentowany. „Jestem pod wrażeniem zaangażowania i przede wszystkim szczerej troski, jaką Pani Marianna otacza starszych pacjentów” – skomentował.

Pani Marianna została nagrodzona za pomysł „AAC w demencji” dotyczący zastosowania komunikacji obrazkowej między personelem placówki medycznej, a osobami starszymi. Strategie nazywane wspomagającymi i alternatywnymi metodami komunikacji, często w skrócie nazywane AAC (z ang. Augmentative and Alternative Communication), to wszelkie sposoby umożliwiające osobom ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi przekazywanie i odbieranie komunikatów. Obejmują procesy uzupełniające lub zastępujące naturalną mowę lub pismo, w celu maksymalizowania umiejętności komunikacyjnych ich użytkowników, które są niezbędne do skutecznego porozumiewania się i społecznego funkcjonowania w codziennym życiu. Wśród osób potrzebujących wsparcia AAC są osoby z zespołami, którym towarzyszy niekiedy brak mowy lub mowa jest niezrozumiała, jak w przypadku osób z Alzheimerem, demencją, po udarach i wylewach.

„Zgłosiłam się tutaj z pomysłem stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla pacjentów z demencją w momencie hospitalizacji. Mam takie ogromne poczucie, że pacjent który jest przyjmowany do szpitala, zdiagnozowany z demencją lub nie, jest często zasypywany różnymi informacjami i nie zawsze potrafi się w tym odnaleźć. Chciałaby takiemu pacjentowi pomóc, dając mu plan takiej rutyny szpitalnej i tego co go spotka, po to żeby mógł do tego wracać w momencie, który będzie dla niego dogodny, w momencie kiedy emocje związane z przyjęciem do szpitala opadną” – podsumowała Pani Marianna.

Serdecznie gratulujemy Pani Mariannie i życzymy dalszych sukcesów. Cieszymy się, że ten projekt tak mocno wpisuje się w naszą kulturę Troskliwej opieki (True care). W Diaverum wierzymy, że możliwość pomagania naszym pacjentom, to coś więcej niż praca – to opieka poprawiająca jakość ich życia. Bo każdy zasługuje, by żyć pełnią życia!

Marianna Płotast.jpgŹródło: Facebook/Queen Silvia Nursing Award Poland

Najnowsze wiadomości

Pacjenci

Biała Sobota w Kielcach

Personel medyczny

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Pielęgniarzy

Troskliwa opieka

Wyróżnienie w konkursie QSNA