Kierując się naszą kulturą Troskliwej opieki dr Domingos Machado, nefrolog i Ambasador Transplantacji w Diaverum, kilka lat temu podjął decyzję zmieniającą życie – w wieku 70 lat oddał nerkę anonimowemu pacjentowi.

„Opieka nad pacjentami z przewlekłą chorobą nerek i bycie świadkiem ogromnej różnicy, jaką daje im przeszczepienie nerki, umożliwiając lepszą jakość życia, stało się z biegiem lat moim życiowym celem i skłoniło mnie do zaangażowania się w bycie orędownikiem transplantacji” – mówi dr Domingos, mieszkający w Portugalii .

„Decyzja o zostaniu anonimowym dawcą nerki była w pewnym sensie kontynuacją tej ścieżki; choć początkowo nie miałem takiego zamiaru, zgodziłem się na publiczne ujawnienie mojej historii, w celu podniesienia świadomości na temat przeszczepów. 

Wydaje się, że w ostatnich latach przyczyniło się to do znacznego wzrostu liczby kandydatów na dawców w Portugalii - nic nie sprawiło mi większej radości niż satysfakcja z pomocy jednej osobie".

Obejrzyj poniższy film, aby usłyszeć prawdziwie inspirującą historię dr Domingosa.

Należy podkreślić, że transplantacja nie jest lekarstwem na przewlekłą chorobę nerek; jest metodą leczenia nerkozastępczego. Od chwili otrzymania nerki, chory będzie musiał przyjmować nieprzerwanie leki immunosupresyjne, które zapobiegną procesowi odrzucania przeszczepionego narządu. Jednak dla wielu osób przeszczepienie nerki wiąże się z większym stopniem niezależności i lepszą jakością życia.

Ostatnie artykuły

Przeszczep nerki

Doktor Domingos Machado

Troskliwa opieka

"Obiektyw Medyczny" dla Diaverum Polska

Personel medyczny

Historia dializoterapii