Mam nadzieję, że moja historia będzie pomocą i zachętą dla pracowników znajdujących się w sytuacji podobnej do tej, w której ja byłam, jak również dla wszystkich czekających na realizację swoich marzeń. Marzenia naprawdę się spełniają!

Przed moim przyjazdem do Anglii na wizie studenckiej w 2010 roku, którego celem było uzyskanie brytyjskich kwalifikacji pielęgniarskich, pracowałam jako dyplomowana pielęgniarka na Filipinach. W 2012 roku ukończyłam studia licencjackie z pielęgniarstwa na Uniwersytecie w Hertfordshire. Pracowałam wówczas jako opiekunka w domach opieki.

W sektorze opieki zdrowotnej przepracowałam około 5 lat. W 2015 roku odpowiedziałam na opublikowaną przez Diaverum UK ofertę pracy w charakterze pomocy medycznej. W związku z moim doświadczeniem pielęgniarskim, otrzymałam możliwość pracy na stanowisku asystentki dializacyjnej. I chociaż praca ta sprawiała mi przyjemność, w duchu marzyłam, by zostać pełnoprawną pielęgniarką. Jednak ze względu na surowe wytyczne, ustalone w tamtym czasie przez brytyjską Radę Pielęgniarek i Położnych (NMC) dla personelu pielęgniarskiego wykształconego za granicą, musiałam odłożyć na później moje aspiracje zostania dyplomowaną pielęgniarką w Wielkiej Brytanii. Do kiedy…? Nie miałam pojęcia!

Iskierka nadziei pojawiła się w roku 2017, gdy NMC wprowadziła nowe wytyczne dla pielęgniarek z zagranicy. Mimo to wahałam się. Na szczęście koleżanka postanowiła omówić ze mną istniejące możliwości – między innymi sposób, w jaki Diaverum wspierałoby mnie, gdybym podjęła decyzję o złożeniu podania. Uzbrojona w tę wiedzę rozpoczęłam realizację wymogów określonych przez NMC, pomimo napiętego planu dnia, będąc równocześnie matką dwójki dzieci. Z radością mogę powiedzieć, że zdobyłam same pozytywne oceny.

Po zdaniu egzaminów wstępnych, przeżyłam najgorsze miesiące mojego życia: pojawiły się problemy ze zdrowiem i życiem rodzinnym, trudności finansowe i kwestie związane z imigracją. Gdziekolwiek bym się nie zwróciła, natrafiałam na trudności i przeszkody, co ostatecznie doprowadziło do wyjazdu z Wielkiej Brytanii i powrotu na Filipiny. To był czas mroku, jednak wiara w Boga podtrzymywała nadzieję. Czekałam na cud.

W listopadzie 2018 otrzymałam z NMC decyzję umożliwiającą firmie Diaverum wsparcie mojego powrotu do Wielkiej Brytanii. To był punkt zwrotny oznaczający nowy początek dla mnie i moich dzieci. Po powrocie przygotowałam się do ostatniego etapu egzaminów kwalifikacyjnych NMC i uzyskałam licencję, potwierdzającą moje uprawnienia do pracy w charakterze pielęgniarki dyplomowanej w Wielkiej Brytanii.

Długo trwało, zanim moja kariera mogła się rozpocząć, ale jestem głęboko przekonana, że wszystko dzieje się we właściwym czasie. Nigdy nie byłam tak podekscytowana pracą. To wspaniałe uczucie. Moje marzenie o pracy pielęgniarki w Wielkiej Brytanii stało się rzeczywistością!

Ciężko pracowałam na wszystko, co osiągnęłam, ale żaden z tych sukcesów nie byłby możliwy bez niesamowitej pomocy i wsparcia jakie otrzymałam:

Przede wszystkim ze strony firmy Diaverum, której jestem wdzięczna za zaufanie i wiarę we mnie oraz za wszelkie wsparcie, jakiego udzieliła mi w związku z moim powrotem do Wielkiej Brytanii.

Mojego kierownictwa w klinice Eastbourne: dziękuję za wiarę we mnie i za pomoc, jaką otrzymywałam od Was przez cały ten czas.

Moich przyjaciół i znajomych: wielkie dzięki za słowa otuchy oraz za to, że jesteście moją rodziną w Wielkiej Brytanii.

Do tego kogoś, kto dostrzegł we mnie piękno i nadzieję w czasach największego mroku: maraming salamat [„dziękuję bardzo”]. A co najważniejsze, dziękuję mojej rodzinie, w szczególności moim dzieciom, za to, że dzięki nim pozostałam przy życiu i zdrowych zmysłach. Nie osiągnęłabym tego wszystkiego sama.

Wszystkim, którzy zdobyli kwalifikacje pielęgniarskie w swoim kraju, ale pragną wykonywać ten zawód za granicą lub po prostu chcą podążać za swoimi marzeniami, mogę potwierdzić, że nigdy nie jest za późno, by pokazać swój talent. Wszystko jest możliwe. Realizujcie swoje cele. Najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku. Zróbcie go!

Ostatnie artykuły

Przeszczep nerki

Doktor Domingos Machado

Troskliwa opieka

"Obiektyw Medyczny" dla Diaverum Polska

Personel medyczny

Historia dializoterapii